Reklama FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy     Zaloguj się, by sprawdzić wiadomo¶ci Profil Rejestracja Zaloguj  
Forum GPS24 :: Nawigacja GPS :: Monitorowanie Pojazdów Strona Główna
Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomo¶ć
andrzej2y 
andrzej2y

Doł±czył: 12 Lip 2008
Wysłany: 2008-07-12, 20:25   Jakie s± róznice między NaviExpert i Navifon i opinie o nich

Witam wszystkich użytkowników Navi i proszę o gar¶ć informacji i praktyczne rady.
Chcę kupić odbiornk GPS i w SE k800i uruchomić nawigację NaviExpert lub Navifon Orange w którym mam abonament.Orange oferuje tylko drogie GPS'y Nokii i Motoroli z chipsetem SirfStar III- 20 kanalowe i do¶ć czułe.Jednak w sprzedaży s± również lepsze bo bardziej czułe GPS'y Pentagram PathFinder P3101 i P3105.Maj± one możliwo¶ć ¶ledzenia 32 i ponad 50 satelitów. Co prawda obecnie w "zasięgu" Polski jest możliwo¶ć ¶ledzenia tylko kilku satelitów ale zawsze ilo¶ć satelitów może się zwiększać a tym samym i dokładno¶ć odczytu.Dodatkowym atutem jak pisz± ci,którzy mieli możliwo¶ć testowania czy użytkowania GPS'ów P3101 i 3105 jest duża czuło¶ć (większa niż SirfStar III) i nie tracenie sygnału nawet w trudnych warunkach atmosferycznych i drogowych.Jednak oprócz tych niew±tpliwych zalet ważna jest dokładno¶ć aktualnie uzywanej mapy i jej podobno stała i codzienna aktualizacja(ciekawe kto jest dostawc± map dla Navi?),oraz samo oprogramowanie.Ponieważ mam zamiar korzystać z nawigacji kilkana¶cie razy w roku w czasie dalszych wojaży lub przejazdów przez zakorkowane większe miasta( na codzień jeżdżę na pamięć) isotna jest dla mne opłacalno¶ć uruchomienia i korzystania z tej formy nawigacji.Chodzi mi o sprzeczne opinie z jakimi zetknełem się choćby na tym Forum.Czy co¶ się zmienia na lepsze i w nieznanej okolicy po zjechaniu z wyznaczonej trasy nie zostane skierowany "w maliny" tj. w błotnista lub piaszczyst± prawie nieprzejezdn± drogę lub prowadzony drog± okrężna lub czy nie spotkaj± mnie inne nieprzyjemne niepodzianki?Czy w mojej sytuacji warto jednak postawić na Navi czy wydać kilka złotych więcej i kupić choćby Mio C250,które ma Sirf StarIII i 3,5" wy¶wietlacz?Na koniec jeszcze jedno pytanie , czy Navi możę służyć do pieszej turystyki i ma opcję powrotu "po ¶ladzię" t.zw.TracBack?
Mam nadzieję,że nie zadałem zbyt wielu pytań i doczekam się szybkich i konkretnych odpowiedzi od "praktyków" tej nawigacji a może także od teoretyków którzy mnie i innym podpowiedz± jak najlepiej ustawić tę nawigację i z niej korzystać a także jakich zmian w opogramowaniu można spodziewać się w najbliższym czasie.
Kończ±c ten trochę przydługi post pozdrawiam i życzę wszystkim szerokiej drogi i"gumowych słupow".
W końcu po wielu probach udalo mi się zamie¶cić ten post!

soljan 
oddech

Doł±czył: 19 Wrz 2007
Sk±d: Bia?ystok
Wysłany: 2008-08-01, 17:57   

witam

Z tego co widziałem to ten navifon to naviepert,by najmniej podobne.Ja mam dwie nokie E61 i 6230i - obie dobrze się sprawuj±, choć ta pierwsza jest lepsza ze względu na ekran.Je¶li chodzi o GPS to mam nokie LDW-3, dla mnie to starcza.Je¶li masz zamiar chodzić po lesie , to osobi¶cie nie testowałem ale podejrzewam że niezabł±dzisz ale i się nienazwiedzasz zbytnio.Je¶li chodzi o lasy i jeziora to na chwilę obecn± najlepsza jest automapa.Je¶li telasy nie s± najpilniejsze to proponuję poczekać a za jaki¶ czas to naviexpert dogoni automapę.

Pozdrawiam

Maripoza 

Doł±czył: 20 PaĽ 2008
Sk±d: google
Wysłany: 2008-10-20, 13:21   Navifont to w zasadzie NaviExpert - tylko w ofercie Orange

Witam serdecznie

Navifon to system nawigacji gps stworzony przez NaviExpert i w zasadzie, przynajmniej z tego co wiem, to ma te same funkcje. Navifon jest usług± w ramach sieci Orange. W tej ofercie Orange nie nalicza kosztów gprs i przy przedłużaniu abonamentu nawigacji gps NaviExpert oferuje zniżki. W zamian oczywi¶cie ż±da podpisania umowy na 2 lata.

NaviExpert wg mnie dobrze się sprawuje. Choć ma też pewne wady. Używam go w Nokia N95 8g.

andrzej2y 
andrzej2y

Wysłany: 2008-10-20, 16:48   Uwagi o korzystaniu z Navifonu dziecka NaviExperta.

Witam wszystkich zainteresowanych tymi typami czy rodzajami nawigacji. Ponieważ używam Navifonu już ponad 3 miesiące zauważyłem pewne zalety i wady oraz przeklamania zawarte w reklamie.
Porównując te nawigacje zauważyłem, że w zasadzie niczym się nie różnią ,może poza drobnymi różnicami grafiki. Ale to może bardziej zależy od marki i modelu używanego telefonu. Jazda z Navifonem jest wygodna i nie zmusza do ciągłej obserwacji wyswietlacza. Komunikaty głosowe są wyraźne i raczej z dostatecznym wyprzedzeniem, choć przyznaję że kilka razy były podane zbyt poźno co spowodowało przejechanie skrzyżowania czy zapóźne zjechani z ronda.Ale to jednostkowe przypadki nie mniej powinny zostać wyeliminowane.Natomiast zauważyłem, że przed wyruszeniem w trasę należy prześledzić wcześniej jej przebieg, aby nie poprowadziła nas różnymi objazdami i obwodnicami oraz niechciaymi odcinkami wydłużającymi znacznie dojazd do docelowej miejscowości. Przykład: Trasę z Łosic do W-wy nawigacja układa z ominięcie Siedlec(przez które przejazd nie jest zbyt uciążliwy a znacznie skraca trasę nie przedłużając czasu przejazdu) kieruje przez uliczki przedmieścia na obwodnicę do trasy W-wa - Terespol - Brześć, wdłużajacej trasę o ładnych kilka kilometrów, wcale jej nie ułatwiając.Opcja trasy nawet na najkrótrzą nic tu nie daje! Dopiero wstawienie punktów pośrednich w Siedlcach powoduje ułożenie trasy przez miasto Siedlce z ominięciem obwodnicy. Druga istotna uwaga to przereklamowana aktualność mapy.Jadąc z Łosic do Lublina Navifon kieruje nas przez Międzyrzec Podlaski podczas gdy w tym wypadku dużo lepsza i krótsza trasa wiedzie omijającą Międzyrzec Podl. obwodnicą prawie przed rokiem oddaną do użytku!Mało tego nie dość że nawigacja jej nie widzi to po wjechaniu na obwodnicę poleca uporczywie zawracać lub skręcać z obwodnicy w prawo lub w lewo i to czasem nawet tam, gdzie nie odchodzi od niej żadna droga! Tak jest do czasu az obwodnica się skończy a my wjedziemy na "normalny -stary odcinek trasy" z którym obwodnica się połączyła.Dla kogoś kto jedzie pierwszy raz tą trasa to nie lada problem! Myślę,że takie wpadki mocno obniżają przydatność nawigaji. I na koniec jeszcze jedna uwaga.Nawigacja ma kłopot z pobraniem trasy w miejscach,w których słaby jest sygnał sieci z której korzysta nasz telefon.Jeśli natomiast trasa jet pobrana to nawet w tych miejscach prowadzeni jesteśmy bez zakóceń.Przykład: jadąc przez Mławę w kierunku Brodnicy dojechałem do Łaszewa bez problemu.Nawifon prowadził bez zastrzeżeń "pod sam dom".Natomiast po wyłączniu nawigacji powtórne połączenie się z serwerem i pobranie trasy okazało się niemożliwe.Dopiero po dojechaniu w okolice Mławy udało mi się połączyć i pobrać trasę i już dalej(do Łosic) problemów z nawigacją nie miałem.
Myślę,że takie przygody mają miejsce w większości Nawigacji GPS bez względu na rodzaj odbiornika a bardziej uzalżnione jest od map z jakich korzystamy.
Podzieliłem się swymi uwagami aby inni początkujący wiedzieli czego po takiej nawigacji można się spodziewać.Powinniśmy też monitować NaviExperta - autora tej nawigacji aby bardziej naciskał na dostawcę map o ich częściejsza aktualizację i szybkie wprowadznie zmian po otrzymaniu uwag od użytkowników,
Mam nadzieję ze nie zanudziłem i inni użytkownicy też zechcą się podzielić z innymi swymi spostrzeżeniami.
A może dobrze by było abyśmy na forum wymieniali uwagi o zmianach które nawigaja nieuwzględniła, zauważonych a nie uwzględnionych na mapie przeszkodach, remontach,objazdach itp. Co o tym myślicie? :?: :roll:
Szerokości i przyczepności.
Pozdrawiam.

nocny_Marek

Doł±czył: 07 Wrz 2007
Wysłany: 2008-10-20, 17:25   

andrzej2y napisał/a:
Jadąc z Łosic do Lublina Navifon kieruje nas przez Międzyrzec Podlaski podczas gdy w tym wypadku dużo lepsza i krótsza trasa wiedzie omijającą Międzyrzec Podl. obwodnicą prawie przed rokiem oddaną do użytku!

Kiedy tam jechałe¶? Nie było to czasem przed 15 wrze¶nia?
NE/NF jest tak samo aktualny jak GPMapa bo bazuje wła¶nie na tej mapie,
a w połowie wrze¶nia pojawiła sie jej nowa wersja (2008.02) w której już jest ta obwodnica.
Nawiasem mówiac w AM ta obwodnica pojawiła sie w wersji 5.0 na pocz±tku kwietnia br.

andrzej2y 
andrzej2y

Wysłany: 2008-10-20, 22:00   

Nocny_Marku
Jechałem 17 września.
Do mankamentów tej nawigacji mogę jeszcze dodać układanie trasy z kierowaniem w ulice jednokierunkową pod prąd(Siedlce),w Łosicach przy ul.Rynek pokazywanie w tym samym miejscu nr14 i 24 choć są oddalone o około90 m i jeden z tych nr leży na odcinku ul.Rynek, który jest naturalnym przedłużeniem ul. Piłsudskiego a drugo za zakrętem tej ul. i skrzyżowaniem na odcinku który jest przedłużeniem ul Międzyrzeckiej!.Ponadto u kolegi pokazuje aktualną pozycję przesuniętą o około 120 m od miejsca w którym się znajduje, choć tu może być wina używanego modułu GPS.
Takich przykładów mógłbym podać więcej.Nie robię tego aby zniechęcać do używania Navifona czy NaviExperta ale aby "firmy" z jednej strony poczuły się do szybszej korekty zauważonych i zgłoszonych przez użytkowników błędów a z drugiej abyśmy - użytkownicy pomagali sobie nawzajem podając zauważone nieaktualności i błędy - aby inni mogli je przy planowaniu przejazdu przez takie odcinki zawczasu skorygować
A co do aktualizacji mapy, to nawigacja która reklamuje się jako nabardzej aktualna i wprowadzająca natychmiast zmiany zgłoszone przez użytkownikow i mająca ambicje bycia nr.1 wśród używanych w Polsce nawigacji wprowadza zmiany z pólrocznym opóźnieniem do AM. To chyba nie świadczy o dbałości o użytkownika i nie wpływa korzysnie na image zarówno NaviExperta,Orange jak i dostawcy map.
Pozdrawiam i życzę podróży bez niespodzianek.

Maripoza 

Wysłany: 2008-10-21, 12:09   Test nawigacji NaviExpert i inne przemy¶lenia

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów gps24.pl

Podstawiłem napisać tego posta po lekturze postów w tej czę¶ci, a w szczególnie zainspirował mnie ciekawy post "andrzej2y". W wielu momentach zgadzam się z jego zdaniem, niektóre s± dyskusyjne, lecz w wielu momentach, aż we mnie wrzało i zupełnie nie zgadzam się z "andrzej2y".

Testowałem ostatnio trzy najpopularniejsze mapy w telefonach: Nokia maps, NaviExpert- Atlas Polski i Google maps mobil.

Nokia maps

1. Bardzo szybko się wczytuje.
2. Ma dobre odwzorowanie lasów, rzek, jezior itp.
3. Kolory map s± także bardzo przyjazne.
4. Do¶ć dobrze wg mnie s± wyznaczone granice miejscowo¶ci.

S± jednak wady.

1. Na mapach Nokia maps nie było aktualnych dróg.
2. Nie ma w niej również dróg le¶nych.
3. W małych miejscowo¶ciach brak nazw ulic np. w Drezdenku nie było na mapach Nokia maps nazw, poza tym był plan sprzed 20 lat, kiedy niektóre ulice miały inne położenie.

Google Maps mobil

1. Ma wg mnie gorsz± grafikę od Nokia Maps.
2. Brak zaznaczonych lasów, pól s± natomiast rzeki, jeziora.
3. Mapy s± aktualniejsze i droga, której nie było w Nokia maps była w Google maps.
4. Wg mnie w Google Maps s± gorzej odwzorowane nazwy miejscowo¶ci. Choć nazwy ulic w Drezdenku były napisane.
5. Wad± Google Maps jest to, że ci±gnie ogromne ilo¶ci danych z internetu. O ile Nokia Maps ¶ci±gnęła około 300kb to Google Maps tego samego obszaru ¶ci±gnęła około 600kb.

NaviExpert - Atlas Polski

1. Ma z tych trzech systemów wg mnie najgorsz± grafikę.
2. Brak tu lasów, jezior, rzek.
3. Ma jednak najbardziej aktualn± bazę ulic wraz numeracj± i nazwami ulic.
4. Nie przytrafiło mi się, że ulica była inaczej narysowana niż w rzeczywisto¶ci, co wyst±piło w Nokia Maps ani nie przytrafiło mi się braku nazw ulic.
5. Choć jednej miejscowo¶ci małej wioski nie było w żadnym z tych systemów również w NaviExpert.
6. NaviExpert jest też najbardziej oszczędny pod względem ¶ci±ganych danych z serwerów on-line. W tym przypadku system ¶ci±gn±ł zaledwie 30kb, tego samego obszaru, co w dwóch pozostałych systemach.
7. Wad± NaviExpert jest też to, że do¶ć długo przetwarza dane zanim je wy¶wietli. Co prawda w Google Maps występuję podobny problem, ale tam system ¶ciga najpierw niewielki obszar, który jest już pokazywany i dopiero po chwili przetwarza dane, ale użytkownik już cze¶ć obszaru widzi w NaviExpert trzeba chwilę zaczekać i jest chwila bezczynno¶ci.

Dla formalno¶ci podam tylko, że wszystkie mapy testowałem na Nokia n95 8g.

Gdy jednak porównywałem dedykowan± nawigację gps PND z nawigacj± on-line typu NaviExpert, to wyszło mi, że pomimo wielu wad NaviExpert jest lepszy.

Uzasadnienie:

1. W dedykowanej nawigacji czasem na znalezienie sygnału gps czekałem 1 godzinę - ¶rednio około 40 minut (sic!) - w NaviExpert najdłużej 20minut a zazwyczaj 4 minuty.

2. Wcze¶niej musiałem nosić 2 urz±dzenia nawigację gps i telefon - Teraz z NaviExpert czy z innym systemem tego typu tylko jedno urz±dzenie a mianowicie telefon.

3. Jak miałem nawigację dedykowan±, to musiałem ci±gle martwić się o aktualizację map i wgrywanie, ten kto raz to robił wie, że nie jest to proste - w NaviExpert nie martwię się o to, gdyż jak układam trasę, to mapy s± pobierane z serwerów.

4. Koszt - tu już nie jest jednoznacznie, ale koszt nawigacji PND to około 1000zł czasem taniej, jeżeli gorszej marki. W NaviExpert to koszt licencji u mnie 100zł, bo nie mam jeszcze abonamentu Premium, czyli tego który pozwala omijać korki. Koszt jednak ponoszony co roku lub co dwa lata w promocji. Żałuję, że od razu nie wzi±łem Premium, bo nie wiem czy można przej¶ć na Premium ze Standard? (Może kto¶ wie?)

5. W nawigacji jest konieczno¶ć aktualizacji map, które czasami też kosztuj±. W NaviExpert jest dodatkowy koszt poboru danych przez gprs. Nie wiem jak to jest rozwi±zanie w Navifonie, czy tam też ponosi się koszty przesyłu? Chyba nie! (tu powinien się wypowiedzieć andrzej2y).

6. Szybko¶ć aplikacji chyba jeszcze PND wygrywa z nawigacjami on-line, bo maj± szybsze procesory, ale dłużej łapi± sygnał, więc trudno powiedzieć.

7. Przyszło¶ć należny do aplikacji typu NaviExpert, a wiec jak go używam, to czuję się wyróżniony. W tym przekonaniu utrwala mnie to, z iloma znanymi firmami współpracuje NaviExpert:
Orange - Navifon,
Era - Sony Ericsson c702, gdzie NaviExpert jest zainstalowany fabrycznie,
Navipunkt- wp.pl,
NaviExpert jest też fabrycznie w BlackBerry Bold.

8. NaviExpert wg mnie ma najlepsz± obsługę klientów i użytkowników, np. ostatnio wyraziłem swoje zdanie w ankiecie, któr± opublikowali na stronie. Mogłem tam wpisać swoje uwagi.Co więcej wiem, że oni te uwagi czytaj±, gdyż korzystam też u nich z WebMapa do zgłaszania utrudnień drogowych i przy okazji ogl±dam, gdzie s± utrudnia na drodze. Ani Google Maps ani Nokia Maps nie robi takich ankiet ani nie pyta o zdanie ani nie ma w tych systemach mapy do zgłaszania fotoradarów, utrudnień itp. Przynajmniej, jak szukałem, aby zgłosić swoje zastrzeżenia, to nie mogłem takiego miejsca znaleĽć.

A może dobrze by było aby�my na forum wymieniali uwagi o zmianach które nawigaja nieuwzględniła, zauważonych a nie uwzględnionych na mapie przeszkodach, remontach,objazdach itp. Co o tym my�licie?

Uważam, że to znakomity pomysł.

ps. Na razie skończę, żeby nie przedłużać w±tku, ale nadal będę polemizował.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów gps24.pl

andrzej2y 
andrzej2y

Wysłany: 2008-10-22, 12:15   CD dyskusji.Do Maripoza.

Mirapoza
Być może że ja zbyt krytycznie wyrażam się o Navi(umówmy się że NaviExpert i Navifon oraz pozostałe "dzieci" Naviexperta to to samo i dla wygody będe je nazywał wspolnym imieniem Navi").Ale skąd u Ciebie tyle zachwytów nad tą nawigacją m.innymi w wątku"Recenzje GSM+GPS+Naviexpert? Pzyznaję ma zalety ale i sporo w niej wad.Z założenia i reklam miała to być najbardziej aktualna nawigacja ,kilka razy na dobę aktualizująca mapy i komunikaty oraz dobierająca najbardziej optymalne w zależności od pory doby i obciązenia ruchem trasy.To jest zbyt piękne aby było prawdziwe, ale kiedy nawigacja uparcie i bez względu na rodzaj wybranej trasy, w tym przypadku najkrotszej wybiera tą dłuższą z obwodnicą Siedlec o czym pisałem w jednym z poprzednich postów to już jest cos nie tak i taki błąd powinien być jak najszybciej usunięty.Chyba w końcu są różne rodzaje tras do wyboru !
Wiem że tak reklamowana kilkakrotna aktualizacja w ciągu doby to tylko chwyt reklamowy, ale do czegoś jednak zobowiązuje. Myślę że dobrym rozwiązaniem byłyby tu komunikaty o zmianach i utrudnieniach które byłyby wyświetlane przy pobieraniu trasy.Wtedy użytkownik przez ruszeniem w drogę prześledził by te zmiany i mógłgy się zdecydować czy jechać tą, czy inną trasą A jeśli już by jechał to bez niespodzianek i nerwów.Myślę że ten pomysł jest możliwy do realizacji przez Navi go nie wymaga zmiany aktualnie posiadanych map.
Świat idzie naprzód, elektronika,informatyka i geogezja z kartografią też.Twórcy nawigacji powinni wziąść to pod uwagę i aby zdobyć jak największą liczbę klientów - użytkowników chcących korzystać z ich produktu rozpieszczać ich stale ulepszanym oprogramowaniem z ulepszanym interfejsem graficznym oraz aktualnymi i stale korygowanymi mapami z czego wszyscy użytkownicy byliby zadowoleni. :grin:
A myślę ,że z moimi uwagami i propozycjami zgodzi się większość użytkowników korzystających z systemów autorstwa Navi. :smile: :shock:
Pozdrawiam.
PS :arrow:
A swoją drogą te znaki graficze którymi oprogramowanie Forum GPS24 zastępuje polskie znaki ( na co zwróciłes uwagę)jest męczące i powinno zostać usunięte.Chyba to nie trudne dla zdolnych informatyków obsługujących to Forum czy Serwer z ktorego Forum korzysta.

Maripoza 

Wysłany: 2008-10-22, 13:28   Polemika z andrzej2y o NaviExpert

Sprawa z "Siedlec", jeżeli to prawda, a na pewno to prawda, bo o tym piszesz, to bł±d systemu. Mi się taka sytuacja nie przytrafiła. Miałem inne kłopotliwe sytuacje z systemem Navi. Dobrze, że o tym piszesz, bo jak napisał "Nocny_Marek" przynajmniej jedne z wła¶cicieli systemu zagl±da tu, więc może go tym zainteresujesz. Miałem kiedy¶ kontakt z działem obsługi Navi i oni s± bardzo życzliwi.

Nie ukrywa mojego entuzjastycznego podej¶cia do tego systemu. Wcze¶niej testowałem kilka innych systemów, także te dedykowane. W momencie jak odkryłem nawigację w telefonie, to już nigdy nie wrócę do PND. Tu mam dwa urz±dzenia w jednym. W tych PND trzeba co chwilę aktualizować mapy, czasami było to płatne.

Przy okazji mam do Ciebie pytanie: Jak wygl±daj± opłaty w Navifonie z poł±czenie gprs?

andrzej2y 
andrzej2y

Wysłany: 2008-10-22, 15:38   Odp. Miripozowi

Witam Cię
Niestety są taki przypadki jak z Siedlcami i to jest nie w porządku, bo podważa zaufanie do całkiem dobrego systemu. Gdy z Łosic układałem trasę do Łaszewa k/Brodnicy to w zależności od wybranego rodzaju trasy Navi wytyczało ją przez W-we ( Optymalna) lub przez Wyszków- Mławę - (najkrótsza). I tak powinno być.Natomiast z powrotem i trudnościami z pobraniem trasy przy słabym sygnale z masztów Orange w tamtej (Obstawionej Erą ) okolicy pisałem już wcześniej.Dodam, że używam SE k800i oraz Pentagram PathFinder 3505, który ma być jednym z czulszych odbiorników GPS,o czym do końca przekonany nie jestem, choć jak zauważyłem jest lepszy od Wayfandera.Co do modułu czy chipseta zamontowanego w Nokii 95 to czytałem, że w pierwszej serii tych telefonów często gubił lączność z satelitami. Może teraz Nokia to juz poprawiła bo się o tym nie słyszy.
Odnośnie Navifonu , to po jego zanstalowaniu i wysłaniu SMSa z wyborem abonamentu: 24h/ 10 dni/ 12lub 24 m-ce i pobraniu aplikacji Navi się uruchamia.Opłata następuje przez obciążenie konta posiadacza t.zn jest doliczona do najbliższego r-ku.Mówie tu a telefonach w abonamencie.Na kartę to następuje automatycznie tylko jeśli koszt abonamentu nie przekracza posiadanych na karcie środków. Żadnych innych opłat za pobieranie nie ma nawet jeśli wielokrotnie słyszymy"zjechałeś z trasy i przeliczam trasę", opłata się nie zmienia.I to jest duży plus Orange.
Cóż Ci mogę jeszcze napisać o używaniu Navi? Chyba to że gdy pojechałem do lasu drogą widoczną na mapie Navi i postój zaznaczłem jako mój punkt a następnie z domu wyznaczałem trasę do tego punktu to wyznaczał mi inną dalszą trasę w której dłuższy był odcinek szosy a krótszy drogi gruntowej.Jednak odcinek drogi gruntowej wyznaczony przez Navi okazał się niemal nieprzejezdny a w dodatku po pewnym czasie zaczęły się komunikaty "zjechałeś z trasy", które ucichły dopiero na kilkaset metrów przed punktem.
Gdy użyłem opcji trasy najkrótszej Navi porowadził właściwą drogą ale po przejechaniu około 3 km boczną drogą zaczął się gubić i nie widział drogi. Przy powrocie z tego punktu i ułożeniu trasy po klikuset metrach zaczęły sie wiadome komunikaty a moja pozycja pokazywana była w odleglości kilkudzisięciu metrów od drogi na ktorej się znajdowałem.Tak było przez około 3 km .Gdy zbliżyłem się na 1.5 km do szosy wszystko wróciło do normy.Widać mnie było na drodzę którą jechałem.To jest o tyle dziwne. że Navi i GPS prawidłowo określił mój punkt,dobrze wyznaczył z niego trase do domu a po przejechaniu kilkuset metrów zaczął się gubić i widząc trasę widział moje polożenie z boku tej trasy na ktorej się znajdowałem.Taka sytuacja powtarzała się kilka razy.Można nie przywiązywać do tego wagi, gdy się poruszamy po znanym dobrze terenie ale w terenie nieznanym mogą być nielada kłopoty .To chyba tyle, żeby nie zanudzić.
Może inni użytownicy też podzielą się swymi uwagami i problemami z którymi zetkneli się korzystając z nawigacji Navi.Wiadomo, że przy korzystaniu z głównych dróg kłopotow raczej nie będzie.Doprowadzenie pod wskazany adres w malych miejscowościach tez na ogół nie stanowi problemu.Gdyby tylko zostały usunięte opisane mankamenty była by to najlepsza nawigacja na rynku.
Pozdrowienia i szerokiej drogi. :!: :grin:

nocny_Marek

Wysłany: 2008-10-23, 02:32   Re: Test nawigacji NaviExpert i inne przemy¶lenia

Maripoza napisał/a:

Gdy jednak porównywałem dedykowan± nawigację gps PND z nawigacj± on-line typu NaviExpert, to wyszło mi, że pomimo wielu wad NaviExpert jest lepszy.

1. W dedykowanej nawigacji czasem na znalezienie sygnału gps czekałem 1 godzinę - ¶rednio około 40 minut (sic!) - w NaviExpert najdłużej 20minut a zazwyczaj 4 minuty.

Cóż, albo używałe¶ jakiego¶ kompletnego złoma, albo nie masz pojęcia o używaniu nawigacji. :???:
Poza tym to żaden argument, za odbiór sygnału odpowiada odbiornik GPS, a nie program nawigacyjny.
Przyzwoite współczesne odbiorniki łapi± fixa w czasie od kilku sekund do poniżej minuty (na postoju).

Maripoza napisał/a:

2. Wcze¶niej musiałem nosić 2 urz±dzenia nawigację gps i telefon - Teraz z NaviExpert czy z innym systemem tego typu tylko jedno urz±dzenie a mianowicie telefon.

Telefony z wbudowanym GPS stanowi± wci±ż znikomy procent rynku,
w większo¶ci przypadków i tak będziesz potrzebował drugie urz±dzenie (odbiornik GPS).
Poza tym maj±c nawigację, wcale telefonu nie musiałe¶ nosić, ona działa bez niego, naprawdę :razz:

Maripoza napisał/a:

3. Jak miałem nawigację dedykowan±, to musiałem ci±gle martwić się o aktualizację map i wgrywanie, ten kto raz to robił wie, że nie jest to proste - w NaviExpert nie martwię się o to, gdyż jak układam trasę, to mapy s± pobierane z serwerów.

Jak±ż to nawigację miałe¶, że ci±gle musiałe¶ się martwić?
W zależno¶ci od wersji aktualizacje map s± od raz do roku lub rzadziej, przez 2-4 razy rocznie (standard),
po raz w miesi±cu (rzadko¶ć). Również na serwerach NE mapy s± aktualizowane raz na kwartał.
Tylko darmowa mapa UMP jest aktualizowana kilka razy dziennie.
Wgrywanie nie jest proste?
W takim razie również nie jest proste znalezienie NE w menu telefonu i jego uruchomienie :lol:

Maripoza napisał/a:

6. Szybko¶ć aplikacji chyba jeszcze PND wygrywa z nawigacjami on-line, bo maj± szybsze procesory, ale dłużej łapi± sygnał, więc trudno powiedzieć.

Zależy w jakim aspekcie, w tym najważniejszym to nie sprawa procesora, tylko outsorcingu procesu kalkulacji tras poza urz±dzenie.
A czę¶ć zdania po 'ale' jest bzdur±, je¶li nie celowym nadużyciem.

Maripoza napisał/a:

7. Przyszło¶ć należny do aplikacji typu NaviExpert,

O, prorok! :shock: Ale czy aby nie fałszywy? :lol:
Moim zdaniem przyszło¶ć należy do aplikacji typu hybrydowego
ł±cz±cych najlepsze cechy systemów off- i online.

Maripoza napisał/a:

8. NaviExpert wg mnie ma najlepsz± obsługę klientów i użytkowników, np. ostatnio wyraziłem swoje zdanie w ankiecie, któr± opublikowali na stronie. Mogłem tam wpisać swoje uwagi.Co więcej wiem, że oni te uwagi czytaj±, ...

Sk±d wiesz, że najlepsza, je¶li nawet z inn± dobr± nie miałe¶ do czynienia?
Producent programu, którego używam najczę¶ciej nie tylko je czyta,
ale również uwzglednia w kolejnych wersjach programu.

Maripoza napisał/a:

Nie ukrywa mojego entuzjastycznego podej¶cia do tego systemu.
Wcze¶niej testowałem kilka innych systemów, także te dedykowane.

Ten entuzjazm jest tak entuzjastczny, że ... to oczywi¶cie zupełnie czysty przypadek Tomku,
że też jeste¶ z Poznania i zarabiasz na życie m.in. kampaniami reklamowymi w internecie? :roll:
To, że nieĽle znasz się na pozycjonowaniu stron internetowych, jeste¶ konsultantem Google Advertising Professional,
że Twoje posty zawieraj± wytłuszczone słowa klucze i chyba jako jedyny na tym forum zmieniasz tytuły postów w w±tkach
np. na takie: 'NaviExpert jest dorym produktem', w końcu to, że ten Twój entuzjzam potwierdzaj± google
po wielokroć kojarz±c Twój nick z nazw± firmy NaviExpert, to oczywi¶cie też najzwyklejszy zbieg okoliczno¶ci? :lol:

Maripoza 

Wysłany: 2008-10-23, 11:04   Re: Test nawigacji NaviExpert i inne przemy¶lenia

nocny_Marek napisał/a:
Maripoza napisał/a:

Cóż, albo używałe¶ jakiego¶ kompletnego złoma, albo nie masz pojęcia o używaniu nawigacji. :???:
Poza tym to żaden argument, za odbiór sygnału odpowiada odbiornik GPS, a nie program nawigacyjny.
Przyzwoite współczesne odbiorniki łapi± fixa w czasie od kilku sekund do poniżej minuty (na postoju).

Faktycznie nie był to nowy model, może nowsze modele łapi± szybciej, szczególnie gdy maj± a-gps. Oczywi¶cie, że za to jest odpowiedzialny odbiornik gps, a nie program nawigacyjny. Zgoda!

Maripoza napisał/a:

Telefony z wbudowanym GPS stanowi± wci±ż znikomy procent rynku,
w większo¶ci przypadków i tak będziesz potrzebował drugie urz±dzenie (odbiornik GPS).
Poza tym maj±c nawigację, wcale telefonu nie musiałe¶ nosić, ona działa bez niego, naprawdę :razz:

Przykro mi, ale aby być "trendy" trzeba i¶ć do przodu, bo to jest tak, jak z płynięciem pod nurt rzeki, gdy kto¶ przestaje się rozwijać cofa się wraz z rzek±. Niedługo gps w telefonie będzie standardem! Niektórzy entuzja¶ci nowych technologii już maj± takie telefony i nawigacje w telefonie, inni niedługa doł±cz±, za 10 lat i ci maruderzy. Tak zawsze było i tak zawsze będzie.
Doceniam jednak dowcip ostatniego zdania :wink:

Maripoza napisał/a:

Jak±ż to nawigację miałe¶, że ci±gle musiałe¶ się martwić?
W zależno¶ci od wersji aktualizacje map s± od raz do roku lub rzadziej, przez 2-4 razy rocznie (standard),
po raz w miesi±cu (rzadko¶ć). Również na serwerach NE mapy s± aktualizowane raz na kwartał.
Tylko darmowa mapa UMP jest aktualizowana kilka razy dziennie.
Wgrywanie nie jest proste?
W takim razie również nie jest proste znalezienie NE w menu telefonu i jego uruchomienie :lol:

No wła¶nie - co to za nawigacja, która aktualizuje się raz do roku. Przecież to już ¶wiadczy o nieaktualno¶ci. Co ciekawe Ty to traktujesz jako zaletę, a jako wadę. W Nokia Maps, czy w moim ulubionym NaviExpert - jest to robione o wiele czę¶ciej, po za tym to już nie moje zmartwię, bo działa to on-line.
Może jestem idealist± Platońskim, ale wierzę, że kiedy¶ nawigacja będzie się aktualizowała z chwili na chwilę, czyli w sposób ci±gły. Aktualizacja raz w roku jest przykładem skrajnej dychotomii i starej mody.

Maripoza napisał/a:

Zależy w jakim aspekcie, w tym najważniejszym to nie sprawa procesora, tylko outsorcingu procesu kalkulacji tras poza urz±dzenie.
A czę¶ć zdania po 'ale' jest bzdur±, je¶li nie celowym nadużyciem.

???
Maripoza napisał/a:

7. Przyszło¶ć należny do aplikacji typu NaviExpert,

O, prorok! :shock: Ale czy aby nie fałszywy? :lol:
Moim zdaniem przyszło¶ć należy do aplikacji typu hybrydowego
ł±cz±cych najlepsze cechy systemów off- i online.

Zgoda! Zakład o przekonanie stoi, zobaczmy czy Maripoza czy Nocny_Marek wygra ten zakład. Zobaczymy za kilka lat. Niech czytelnicy będ± sędziami!
Być może, że i hybrydowe, lecz Nokia Maps przejęła w zeszłym roku navteq za 1 mld euro. Po co wydaje się 1 mld euro na mapy w telefonach? Nokia maps chce zagrozić systemom nawigacji typu mio , garmin. Być może to pogłoski, nie sprawdziłem tego,ale wła¶ciciele tych ostatnich na siłę wyprzedaj± wszystkie modele, które nie s± dostosowane do działania on-line i wła¶nie robi± hybrydy. Jeżeli to prawda, to takie działanie jest nieuczciwe.

Maripoza napisał/a:

8. NaviExpert wg mnie ma najlepsz± obsługę klientów i użytkowników, np. ostatnio wyraziłem swoje zdanie w ankiecie, któr± opublikowali na stronie. Mogłem tam wpisać swoje uwagi.Co więcej wiem, że oni te uwagi czytaj±, ...

Sk±d wiesz, że najlepsza, je¶li nawet z inn± dobr± nie miałe¶ do czynienia?
Producent programu, którego używam najczę¶ciej nie tylko je czyta,
ale również uwzglednia w kolejnych wersjach programu.

Miałem z Nokia Maps i google maps mobile - kontakt bez skuteczny

Maripoza napisał/a:

Nie ukrywa mojego entuzjastycznego podej¶cia do tego systemu.
Wcze¶niej testowałem kilka innych systemów, także te dedykowane.

Ten entuzjazm jest tak entuzjastczny, że ... to oczywi¶cie zupełnie czysty przypadek Tomku,
że też jeste¶ z Poznania i zarabiasz na życie m.in. kampaniami reklamowymi w internecie? :roll:
To, że nieĽle znasz się na pozycjonowaniu stron internetowych, jeste¶ konsultantem Google Advertising Professional,
że Twoje posty zawieraj± wytłuszczone słowa klucze i chyba jako jedyny na tym forum zmieniasz tytuły postów w w±tkach
np. na takie: 'NaviExpert jest dorym produktem', w końcu to, że ten Twój entuzjzam potwierdzaj± google
po wielokroć kojarz±c Twój nick z nazw± firmy NaviExpert, to oczywi¶cie też najzwyklejszy zbieg okoliczno¶ci? :lol:

Co prawda to nie jest już merytoryka, lecz należny i na to co¶ odpowiedzieć, choć nie ukrywa, że jest to dla mnie trochę bol±ce.
Forum gps24 wybrałem z kilkudziesięciu w sieci, bo najbardziej mi się spodobało. Brak cenzury, w miarę rzetelne opisy, dobre zasady. Oprócz tego piszę jeszcze na forum w gazeta. Na żadnym z innych forach dotycz±cych gps nie udzielam się. Musi zatem to być zbieg okoliczno¶ci.
Sarkazm jest najgorsz± form± żartu. A Twój Sarkazm Nocny_Marku jest bardzo mocny, widocznie przećwiczony już przez kilka lat prowadzenia forum.
Pomimo tego dziękuję za polemikę.

ps. I tak uważam, że NaviExpert jest najlepszym system nawigacji na telefony komórkowe w Polsce:)

Ostatnio zmieniony przez Maripoza 2008-10-23, 13:44, w cało¶ci zmieniany 2 razy  

andrzej2y 
andrzej2y

Wysłany: 2008-10-23, 12:51   CD do dyskusji o Navi i nie tylko.

Maripoza
Zgadzam się z nocnym_Markiem, że zbyt gorąco bronisz Navi, choś zgadzam się tez z Toba że jego "atak" był trochę niesmaczny.
Nie mniej zwróć uwagę że krytyczne uwagi na temat Navi. Zamieszczał je też Dishman ( w poprzednim wątku). I tu nie chodzi nikomu o krytykę dla krytyki i zdyskawlifikowanie Navi na rynku i w oczach użytkowników tylko aby choć w 70% wywiązywał się z obietnic i zapewnień zamieszczanych w reklamach.Wyjdzie to tylko na zdrowie "Firmie" i użytkownikom. A Navi powinien od dostawcy map wymagać częściejszych aktualizacji i szybszego nanoszenia poprawek i usuwanie błędów sygnalizowaych przez użytkowników.
I tu zgadzam się z Tobą że Navi może stać sie najlepszą nawigasją na polskim rynku. A na razie dzielmy się uwagami o zauważonych niedorobkach i błedach na mapach i w oprogramowaniu i naciskajmy Navi aby możliwie najszybciej na to reagował.A wykorzystując zgloszone przez innych użytkownikow uwagi nawet jeśli jeszce nie zostaną uwzględnione przez Navi będziemy bezpieczniej i spokojniej poruszali się po polskich drogach.
Jeszcze raz wrócę do poruszonej przez Ciebie sprawy zastępowania w tekście polskich litter znakami graficznymi, przez co tekst staje się trudniejszy do odczytania i mniiej zrozumiały.Zauważyłem,że znaki te występują w Twoich postach w postach nocnego_Marka czy Dishmana i innych userów.Natomiast w postach które ja piałem i zamieściłem na Forum widzę pprawnie apisane polskie litey a nie jakieś znaki graficzne!!!
I chyba tu jest problem, bo być może Ty widzisz prawidłowe litery tylko w przez siebie pisanym tekście i każdy użytkownik podobnie! Więc może jeśli tak jest to jednak błąd tkwi w oprogramowaniu GPS 24 ?Moje ustawienia wyglądają następująco:
Kodowanie>>Europa Środkowa (Windows),
Języki:
Polski [pl],
Angielski(Stany Zjednoczone) [en-Us],
Angielski(Wielka Brytania) [en-GB]. pozostałe ustaienia to Polski programisty.
Tak więc widać,że ustawienia sa prawidlowe i wszystko powinno być OK a jesli tak nie jest to o przyczynie i sposobie jej usunięcia powinie wypowiedzieć się administrator portalu.
Pozdrawiam i mam nadzieję,że dyskusja się na tym nie zakończy. :wink:
PS
Co to za darmowa mapa UMP, gdzie ją szukać i z jakimiNawigacjami wspólpracuje?
Czy można z niej korzystać przy odzienym odbiorniku GPS czy razem z Navi?

nocny_Marek

Wysłany: 2008-10-23, 14:16   Re: CD do dyskusji o Navi i nie tylko.

andrzej2y napisał/a:
Maripoza
Zgadzam się z nocnym_Markiem, że zbyt gorąco bronisz Navi, choś zgadzam się tez z Toba że jego "atak" był trochę niesmaczny.
...
Moje ustawienia wyglądają następująco:
Kodowanie>>Europa Środkowa (Windows)

I tu jest chyba problem, z tego co wiem standartem jest Europa ¦rodkowa (ISO)
Je¶li zmienisz kodowanie na ISO chyba wszystko wróci do normalno¶ci.
Ty przestaniesz widzieć 'krzaczki' w postach innych, a inni w Twoich.

A co do tego 'niesmacznego ataku', to dla mnie niesmaczna jest kampania reklamowa
jak± już od dłuzszego czasu prowadzi NaviExpert w internecie.
Maripoza nie jest jedynym przedstawicielem 'zwyczajnych zadowolonych klientów, użytkowników NE'
on tylko popełnił szkolny bład, który ułatwił zdemaskowanie tej konspiracji.
Z pewno¶ci± drugi raz go nie popełni, inteligentni ludzie nie popełniaja 2x tych samych błedów.

Nie podoba mi się taki sposób reklamy, w którym firmy reklamowe robi± kampanię
w internecie podszywaj±c się pod zwykłych użytkowników, Reklama powinna być reklam±,
a opinia użytkownika opini± użytkownika, forum to nie jest miejsce na tak± ukryt± reklamę.
Z pewno¶ci± tego nie zmienię, bo jest to obecnie jedna z bardziej efektywnych form reklamy
i takie s± trendy ¶wiatowe. Mam tego swiadomo¶ć, wiem że kijem Wisły nie zawrócę,
ale tylko się temu biernie przygladać również nie zamierzam.

Maripoza 

Wysłany: 2008-10-23, 16:33   

Nic dodać nic uj±ć :!:
Reklama powinna być reklam± a użytkownik użytkownikiem - też tak uważam.

Gdybym pisał reklamę, to bym j± zupełnie inaczej napisał. Tu się wypowiadam jako entuzjastyczny użytkownik nawigacji NaviExpert.
1. Zainstalowałem, jak każdy użytkownik system.
2. Wykupiłem abonament standard płac±c, jak każdy, trochę żałuję, bo mogłem wzi±ć od razu premium, teraz nie wiem, czy będę mógł przej¶ć ze standardu na premium. Jeżeli nie, to po prostu zakupię licencję premium.
3. Używam systemu jak każdy.

Nie jestem zatem zwykłym użytkownikiem?

Spróbuj powiedzieć entuzjastom Apple, że Iphone 3G - to nic szczególnego. Zobaczyłby¶ jaka byłaby reakcja.

Jak to się stało, że stałem się takim entuzjastom NaviExpert?

Napisałem kiedy¶, że iphone to nic szczególnego, bo nie obsługuje mms i nie ma nawigacji w telefonie typu NaviExpert, czy Nokia maps.

Jak była reakcja :!: Uwierz mi Nocny_Marku Twój sarkazm był niczym w porównaniu do tego co pisali. Próbowali mi zrobić wodę z mózgu mówi±c, że Iphone ma nawigację Google Maps - niestety Google maps nie jest nawigacj± głosow±, jest tylko statycznym wyznaczeniem mapy i ¶ledzeniem pozycji po niej.
Niektórzy mi mówili, że ma fabrycznie wbudowany moduł od odbioru mms-ów.A na pytanie dlaczego nie mogę na nim zainstalować NaviExpert :?: -padło wiele brzydkich i nieprawdziwych słów.
Jak powiedziałem, że przecież Iphone próbuje konkurować z kanadyjskim Black Berry Bold a ten ma fabrycznie wmontowany Naviexpert - jedne mi odpowiedział Black Berry jest do niczego, więc ma NaviExpert.
Przestałem się z nimi kłócić, bo nie uważam, że Black Berry Bold to brzydkie urz±dzenie. To oni s± odurzeni reklam± i przeciwko tym wielkim koncernom powiniene¶ walczyć :!: W walce strona kreuje swój stosunek - od tego momentu jestem wielkim zwolennikiem NaviExpert. Przekonuje mnie to, że Orange zamontowało go w Black Berry Bold i że Era zamontowała go fabrycznie w Sony Ericsson C702. Poza tym uważam, że nawigacja w telefonie jest "trendy", więc odszedłem od dedykowanych rozwi±zań.

Pozdrawiam serdecznie

Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu