Reklama FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy     Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Profil Rejestracja Zaloguj  
Forum GPS24 :: Nawigacja GPS :: Monitorowanie Pojazdów Strona Główna
Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
outentik 

Wysłany: 2006-08-23, 15:25   Recenzje GSM + GPS + Naviexpert

Jak w praktyce sprawdza sie telefon z przystawka gps i mapa Naviexpert?

grzegoooorz 

Wysłany: 2006-08-24, 08:48   

Narazi niestety nie możemy tego powiedzieć,może w przyszłości przeprowadzimy test tego zestawu.

M@rcO 
M@rcO

Wysłany: 2006-10-17, 06:47   Re: Recenzje GSM + GPS + Naviexpert

outentik napisał/a:
Jak w praktyce sprawdza sie telefon z przystawka gps i mapa Naviexpert?

Potwierdzam - j.w.
jestem od niedawna użytkownikiem Nokii E60 z NaviExpertem (1.2.1). Zestaw kupiony w Vobisie (z Wayfinderwm 6,0PL) powiększonym o NaviExperta.
Co prawda nie zrobiłem zadużo podrózy z tym sprzętem, ale potwierdzam ze sprawuje się OK.

W miarę odbywania kolejnych podróży podziele się nowymi doświadczeniami.

grzegoooorz 

Wysłany: 2006-10-17, 12:06   

Może byś zamieściał na łamach forum pare fotek zestawu, bądź samego programu. Sam jestem bardzo ciekaw tego rozwiązania. Jeżeli sprawi Ci to problem, to wyslij mi na skrzynkę fotki a ja je wstawie.

Pozdr.

Jarek_l 

Wysłany: 2007-03-29, 17:04   

witam
jestem nowym użytkownikiem tego forum i nowym użytkownikiem GPS.
Moj zestaw to Nokia 6280 i odbiornik Nokia LD-3W. Zrobiłem dwie malutkie trasy i mogę stwierdzić że wszystko jest OK szczerze mowiąc jestem zadowolony. Jedyny minus to koszt GPRS, ale jest to do przeżycia.
Pozdrowienia dla wszystkich

tomasy 
tomasy

Wysłany: 2007-08-06, 22:01   

Podchodziłem do NaviExpert jak do jeża bo mam "prawdziwą" nawigację Beckera i NaviExperta zainstalowałem sobie dla zabawy na telefonie Sony Ericsson W610i + moduł GPS Nokia LD-3W. Łączność z internetem przez EDGE czyli średnio szybkie łącze jak na dzisiejsze możliwości komórek.
Do rzeczy:
Instalacja NaviExpera na telefonie praktycznie robi się sama.
Połączenie GPS z telefonem jest bezproblemowe.
Zarejestrowanie instalacji i zakup abonamentu SMS-em trwało może kilkanaście sekund.
Wybranie miejsca docelowego i przeliczenie trasy o długości kilkunastu kilometrów trwało kolejną chwilę - obsługa prosta klawiaturą telefonu.

Wrażenia z jazdy.
Pełne zaskoczenie ! Ta nawigacja w komórce naprawdę działa. Wyświetlacz komórki jest niewielki ale w zasadzie widać wszystko to co trzeba zobaczyć żeby wiedzieć jak dojechać do celu. Jak droga jest prosta wyświetlacz gaśnie i ponownie zapala się przed kolejnym manewrem. Potwierdzam, że NaviExpert nawiguje, i to w 3D ! Wyliczenie nowej trasy po zjechaniu z wytyczonej drogi trwa 3-5 sekund.

Jeśli ktoś ma odpowiednią komórkę, wykorzystuje nawigację kilka razy w roku i jeździ tylko po Polsce to powinien się zastanowić nad wyborem NaviExperta.
Zakup modułu GPS + abonament na kilka dni i śladowe opłaty za GPRS w porównaniu z cenami map jest chyba najtańszym wyborem. No i nie trzeba sprawdzać czy pojawiła się już aktualizacja map czy nie.

Uzupełnię jeszcze opis o koszt GPRS-u.
Obawiając się wysokiego rachunku wykupiłem sobie pakiet 25mega na miesiąc za 8 zł.
Na tygodniową zabawę nawigacją, ściągnięcie oprogramowania, sprawdzeniu jak działa konkurencyjny holenderski Nav4all (lipa - nie ma wyświetlanych map tylko symbole graficzne !) zużyłem niewiele ponad 5M czyli tylko 1/5 pakietu !!! Więc koszt połączeń z serwerem zniknie w miesięcznym rachunku za komórkę nawet jak się nie wykupi żadnego specjalnego pakietu GPRS.

Podsumowanie.
Pomimo zachwytów nad tą nowością nie zamienię jednak na stałe swojego Beckera z AutoPilotem na NaviExperta.
Gdybym miał użyć porównania do samochodów to Becker jest Mercedesem a NaviExpert... też jeździ (i to całkiem fajnie !).

swosmax

Wysłany: 2007-09-13, 11:32   

Również niedawno testowałem NaviExperta.
Wrażenia bardzo pozytywne w skali 10 daje 9.5 (ale 10 chyba niczemu nie postawie)
Do rzeczy:
Instalacja - prosta, wystarczy wrzucić aplikacje do telefonu, odpalić i zarejestrować sie w systemie.
Aby korzystać w pełni z systemu wystarczy wykupić abonament (bardzo prosty i przyjemny formularz na stronie do przelewów) 2 pln na 24 godziny, 9 pln (sms) na 7 dni, 99 pln na ROK, 169 pln na 2 LATA.
Do tego doliczamy jeszcze koszty gprsu które po testach nie wychodzą drogo. Ja np wykupiłem sobie pakies 5MB/mieś za 5 pln i zdecydowanie uważam że to wystarczy do tras.
Narazie przetestowałem NaviExperta po Warszawie i działa bezproblemowo, są wszystkie nawet najmniejsze osiedlowe uliczki ale już na weekend testuje go na dłuższej trasie.
Aktualnie jest najnowsza wersja 3.0 gdzie jest możliwość wyszukania adresu poprzez wprowadzenie "ulica róg ulicy".
Jest też dostępna cała mapa Polski która działa jako mapa, wpisujesz adres i wyszukuje Ci daną lokalizacje, co zabiera średnio 100-200 bajtów.
Połączenie zarówno z modułem GPS jak i GPRSem utrzymywane bezproblemowo (gdzie dane z GPRSa ściąga wcześniej o tym sygnalizując).
Testowany moduł GPS: PENTAGRAM PathFinder (P 3101), w miare tani ale zdecydowanie dobry moduł.
Testowany telefon: Nokia 6233
Podsumowując jest to zdecydowanie najlepsza oferta na rynku pod względem ceny średni koszt wszystkiego to: 160 pln/rok (99 pln abonament + 60 gprs[60mb]/rok)
Do tego tak jak kolega wyżej napisał nie trzeba martwić sie o nowe aktualizacje bo za każdym razem otrzymujesz trase z serwera.

soljan 
oddech

Wysłany: 2007-09-23, 20:19   

polecam Naviexperta jest naprawde dokładny.Na samym początku podchodziłem sceptycznie ale po małym teście byłem zaskoczony efektem.Korzystałem z nokii 6230i, wyświetlacz może niejest za duży ale komendy głosowe są zrozumiałe i wyraźne, no i co najważniejsze prowadzi do celu jak po sznurku.Obecnie używam E61 jest naprawde okey.Polecam

the bill 

Wysłany: 2007-10-14, 20:38   

po przeczytaniu tego wątku postanowiłem się zarejestrowac

grzegoooorz napisał/a:
Może byś zamieściał na łamach forum pare fotek zestawu, bądź samego programu.

prosze bardzo :wink:

jestem użytkownikiem wspomnianej aplikacji od ponad roku i mam podobne wrażenia jak tomasy i swosmax.

testowałem dodatkowo jeszcze dwie inne aplikacje w javie - nav4all oraz amAze
obie działają na podobnej zasadzie - tryb strzałkowy
gdyby wybrać z każdej coś to powstałaby najlepsza aplikacja na telefon online.
zalety nav4all:
- duży wybór dróg - szybkie, do 60km, autostrady itp.
- automatyczne włączanie trybu nocnego na podstawie godziny w telefonie i porównaniu jej z czasem zachodu słońca w rejonie w jakim przebywamy
- dokładność wskazań aplikacji 10m

zalety amAze:
- informacje na temat temperatury, zachmurzenia i siły i kierunku wiatru [informacje pobierane z internetu]
- informacje jaką ulica jedziemy i w jaką ulicę mamy skręcić - graficznie lepszy od nav4all

minusy:
- obie aplikacje nie informują o zjechaniu z trasy, tylko przeliczają na nowo bez naszej wiedzy i zgody
- amAze nie występuje w języku polskim
- małe pokrycie polski dla tych nawigacji - zapewne w europie lepiej się sprawują, ale koszta za gprs mogą być duże - warto wtedy wykupić w danym kraju jakiś bez abonamentowy starter

jest jeszcze wiele innych aplikacji w javie, lecz ja jak na razie przetestowałem tylko te.

podsumowanie - polecam na terenie polski naviexpert.
znacie j. angielski i wybieracie się za granicę - polecam amAze
wybieracie się za granicę i nie znacie angielskiego - polecam nav4all :wink:

więcej szczegółów na stronie ..... [nie wiem czy mogę podać?]

norge 
norge

Wysłany: 2007-11-04, 20:22   

przyłączam się do pozytywnych opinii o naviexpercie...przetestowałem go (2zł/24h) na swojej Nokii N95 i zamierzam skorzystać z niego na dłużej. Dobrze współpracuje z wewnętrznym GPS'em nokii, komendy głosowe są podawane z odpowiednim wyprzedzeniem także nie jest konieczne nawet spoglądanie na wyświetlacz telefonu, który notabebe jest bardzo czytelny, mapa jest dokładna a najbardziej podobała mi się informacja głosowa, że za x metrów jest miejsce częstych kontroli drogowych i rzeczywiście akurat dojeżdżałem do miejsca gdzie często stoi policja w Radomiu. Myślę, że nawigacja online jest lepszym rozwiązaniem niż wgrane na stałe mapy, które raz, że tracą z czasem na aktualności, nie obejmują świeżych remontów, a poza tym informacje tutaj są aktualizowane często, codziennie ( chyba) . Mam porównianie tylko z firmowymi mapami nokii z Nokia Maps ale tam brakowało mi właśnie tych świeżych informacji o policji, remontach, fotoradarach i innych utrudnieniach na drodze. Poza tym sami łatwo możemy wysyłać do centralnego serwera o tym co się dzieje na drodze naciskając klawisz na telefonie.

Dishman

Wysłany: 2007-12-04, 15:49   

Zadziwiają mnie te pochlebne opinie na temat NaviExperta. Pisałem w innym poście, jakie kwiatki potrafi wyczarować NE przy wyznaczaniu tras. Wszystko jest dobrze, jak wpiszemy tylko punkt startu i punkt docelowy, ale jak zaczniemy ingerować w wyznaczoną trasę, to robi się problem i albo NE wyprowadzi nas w pole i każe zawrócić, albo zechce żebyśmy jeździli po ulicy w kółko.

Osobiście posiadam telefon SE K510i i GPS Manniav. Z odbiornikiem GPS problemu nie ma, z telefonem też nie.

Prowadzenie na trasie
Jest dobrze, są komendy głosowe, więc faktycznie nie trzeba patrzeć na ekran. Choć nie można ślepo wierzyć w to co NE nam mówi. Za Mińskiem Mazowieckim jest nowe rondo. NE mówi, aby na pierwszy zjeździe, przez rondo prosto (kierunek Warszawa). Tymczasem pierwszy zjazd jest na Ostrów Mazowiecką, drugi na Warszawę, a trzeci na Grójec. Jaki więc pierwszy zjazd z ronda?

Czasami też słyszę komendę "lekko w lewo/prawo". Nie wiem o co chodzi, bo droga jest prosta?

Mapa
Owszem są punkty POI, wyświetla się nazwa ulicy, itd. Ale jeżeli chcesz podejrzeć jak się nazywa ta uliczka obok, której stoisz na skrzyżowaniu, to niestety i tak się od NE tego nie dowiesz. Szkoda.

Niby to powinny być najbardziej aktualne mapy jakie tylko mogą być. Ale, np. na trasie A2 między Siedlcami, a Mińskiem Mazowieckim w Kałuszynie są 2 fotoradary na wjeździe do miasta i przy wyjeździe (NE podaje tylko ten od strony Mińska Maz.).
Na trasie Siedlce - Łuków w Wiśniewie postawili fotoradar skierowany w stronę Łukowa. NE o tym nie wie.
W Siedlcach na skrzyżowaniu ul. Prusa i Kazimierzowskiej budowane jest od września rondo i zamknięty tam jest ruch. Jest grudzień, a NE dalej nie wie o objeździe ul. Teatralną.

Awaryjność
Zdarzyło mi się już tak, że program włączał się, na chwilę pokazała się mapa, po czym telefon się restartował. Miałem nawet komunikat, aby poprawnie zamykać aplikację. Dziwne, zawsze przecież wybieram "Zakończ nawigację" i "Zakończ"... .

Zawiodłem się też na wykupieniu abonamentu. W niedzielę wysłałem SMSa aby wykupić abonament na 7 dni. Pieniądze mi pobrało (10,98 zł!), a abonamentu nie przyznano mi (przyszła wiadomość zwrotna, że wystąpił jakiś błąd). Wszedłem wieczorem na stronę naviexpert.pl i wysłałem formularz o błędach. Nie wiem czy to coś dało, bo żadnego powiadomienia nie otrzymałem, ale od poniedziałku faktycznie korzystać już mogłem (szkoda, że musiałem jechać w niedzielę.... :???: ).

[edycja]: Otrzymałem e-maila od obsługi NE, że abonament został przydzielony z opóźnieniem i przepraszają za niedogodności. No to ja tutaj zwracam honor, dobrze, że potrafią na coś takiego zareagować.

Koszty
Mam POPa, wytyczenie mapy do Warszawy kosztuje ok. 0,25-0,50 gr. (ok. 100 km w jedną stronę). Ale jak już zaczynasz błądzić, albo ignorujesz trasę NE i jeździsz po swojemu, nawigacja wytycza kolejne trasy i koszt zaczyna się robić bardzo duży.

Ocena
NaviExpert tylko dla tych co jeżdżą mało po nieznanych im trasach (kwestia kosztów GPRS). Nie należy ślepo wierzyć w to co podaje ta nawigacja. Warto patrzeć też na znaki (niestety liczmy się z tym, że nie zawsze znaki będą mówiły to co zechce nam powiedzieć NaviExpert, jak pojedziemy swoją trasą, to NE zacznie ściągać plan jak nas zawrócić na trasę i będą rosły koszty). Mimo, że mapy powinny być super aktualne, to niestety zależy to od ilości użytkowników na danym terenie, podobnie z fotoradarami.

Można używać, ale ze sporą rezerwą, dużym zrozumieniem, gdy wyprowadzi nas w pole i nie szczypaniem się z każdą złotówką.

the bill 

Wysłany: 2007-12-04, 18:35   

Dishman, bardzo ciekawie napisałeś, :wink:

mam propozycję, ale to już na PW.

żeby nie było OT.
Nowa wersja naviexpert'a 3.0 [oficjalna] pod hasłem "bez korków" wykorzystuje wysyłanie anonimowe informacji z telefonu użytkownika na serwer, na temat prędkości z jaką jedziemy i prędkości z jaką pokonujemy kolejne odcinki tras. dzięki tym informacją kolejni użytkownicy otrzymują trasy omijające ewentualne korki.

tomasy 
tomasy

Wysłany: 2008-01-23, 21:29   

Do postu Dishmana:

Ad.1 Prowadzenie na trasie
Jeżdżę na zmianę z AutoPilotem, Beckerem i NaviExpertem. Wszystkie te nawigacje mają różne błędy i trzeba się po prostu nauczyć ograniczonego zaufania do maszny i prowadzić z głową.
Ad.2 Mapa
Toż to jest nawigacja na komórkę i duża ilość informacji po prostu się nie zmieści na małym wyświetlaczu. Ja dla przejrzystości na ekranie wyłączyłem nawet wyświetlanie punktów POI.
Ad.3 Awaryjność
I tak mnie dziwi, że na tylu modelach telefonów działa ta aplikacja. Mnie błędy wyskakiwały tylko na którejś wersji beta. Z wersjami ostatecznymi nie miałem problemów (na telefonach SE W610i i SE K550i moduł GPS Navibe)
Ad.4 Koszty
Moje koszty to: abonament roczny 99 zł + pakiet internetowy 25MB za 4 zł miesięcznie w Plusie (nie da się zużyć 25 MB miesięcznie na nawigowanie ale mniejszych pakietów nie ma) = 147 zł rocznie = 12,25 miesięcznie.
Ad.5 Ocena
Z obiektywną oceną zawsze są problemy więc ograniczę się do faktów.
1. Nawigację AutoPilot odinstalowałem i aktualizacji na kolejny rok już nie kupię.
2. Beckera użyję dopiero w wakacje jak ruszę w Europę.
3. Komórkę mam zawsze przy sobie a w niej NaviExperta.

Dishman

Wysłany: 2008-02-12, 20:03   

Co do awarii, to ja zainwestowałem w NE nie tyle dlatego, że nie znam drogi. Nie jeżdżę daleko w Polskę. Do większych miast można spokojnie jechać po znakach. Nieco gorzej jest już w centrach np. Warszawy, czy Lublina. Jazda z nawigacją jest zdecydowanie większym komfortem, niż jazda z mapą na kolanach. Ale zmorą każdego kierowcy są fotoradary. Nawigacja która ma najdokładniejszą mapę z najlepszymi aktualizacjami (a NE ma do bycia najbardziej aktualną mapą najlepsze warunki) może zapewnić niemal bezstresową podróż, bo wiesz, że nawet jeżeli są fotoradary to dowiesz się o nich wcześniej. Problem w tym, że jeżeli zaufasz nawigacji, a ta zrobi Cię w konia, to Twoje rozczarowanie jest spore.
Gdyby NE nie miało abonamentu, to mógłbym to prędzej przeboleć, ale jeżeli płacę to i wymagam.

Dokładność mapy. Nie zapominaj, że jest coraz więcej telefonów z wymiennymi kartami pamięci, których pojemność jest niemal nieograniczona. Po drugie, rozumiem, że w jednym momencie nie może być na telefonie zbyt wielu informacji, ale gdyby można było podejrzeć mapę okolicy przez którą właśnie przejeżdżamy nawet kosztem ściągania przez GPRS dodatkowych informacji, to byłoby naprawdę super.

the bill 

Wysłany: 2008-02-12, 22:08   

Dishman, zamiast wymagać od nawigacji na ekranie telefonu dodatkowych informacji proponował bym skupić się na drodze, a o okolicy poczytać w poradniku - bezpieczeństwo ważniejsze :wink:

Odpowiedz do tematu