Reklama FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy     Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Profil Rejestracja Zaloguj  
Forum GPS24 :: Nawigacja GPS :: Monitorowanie Pojazdów Strona Główna
Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
leniuch 
stoneplace

Wysłany: 2007-06-11, 21:18   Edytowanie GPMapy

Witam. Z góry przepraszam, jeśli ten temat był wcześniej poruszany.. nie udało mi się go odnaleźć. Moje pytanie dotyczy edytowania GPMapy. W okolicy mojego domu są drogi asfaltowe, które na GPMapie są zaznaczone jako.. nieutwardzone, chyba. Skutek jest taki, że mój Garmin szaleje i prowadzi mnie do centrum przez las. ;)

Czy jest jakiś sposób, żeby zmienić status jakiejś drogi.. czy jedo odcinka tak, żeby mój nuvi traktował ją/go jako drogę utwardzoną i korzystał z niej zamiast kalkulować naokoło (zupełnie bez sensu)?

Walczyłem troche z MapSourcem, ale nie udało mi się tego zrobić.

Będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi.

Pozdrawiam.

P.S. Pozdrowienia dla ekipy forum. Bardzo dużo skorzystałem przed zakupem GPS'a. :)

GPS Maniak

Wysłany: 2007-06-16, 19:26   Re: Edytowanie GPMapy

leniuch napisał/a:
Z góry przepraszam, jeśli ten temat był wcześniej poruszany.. nie udało mi się go odnaleźć.

Zapewne na tym Forum poruszany nie był, ale w ogóle padają często takie pytania na innych grupach.

Generalnie można powiedzieć, że łatwiej zrobić samemu całą mapę niż poprawiać mapę komercyjną :grin: W zasadzie poprawienie mapy komercyjnej z routingiem i wyszukiwarką adresów nie wchodzi w rachubę.

Na tym powinienem zakończyć, ale ponieważ to mój konik ..........

Mapa w postaci pliku IMG w zasadzie nie można edytować, bo to postać skompilowana. Coś na wzór pliku EXE. Owszem mapę można wczytać do MapEdita (nazwa mówi wszystko), który w trakcie tego procesu ją dekompiluje, ale
- po pierwsze część informacji z mapy stracisz :!: ,
- po drugie nie skompilujesz jej ponownie. Przynajmniej nie do takiej postaci jaka odpowiadałaby funkcjonalności mapy pierwotnej - prawidłowy routing, wyszukiwarka adresów etc.

Mało tego, gdybyś to wszystko przeszedł pomyślnie (a zapewniam, że nie przejdziesz), to podmiana takiej mapki w MapSource spowoduje niezgodność informacji pomiędzy plikiem TDB, a mapką (bo to już ionna mapka) i takiej mapki nie wyślesz do odbiornika. Pomijam fakt, że "GPMapa" czy "CNE" to nie tylko arkusze mapy, ale także pliki indeksacyjne, które muszą być wygenerowane - podobnie jak plik TDB - na bazie wszystkich mapek łącznie, a to znów w warunkach amatorskich jest nie do zrealizowania.

Inaczej. Taka funkacja (generowanie pliku indeksacyjnego) jest do zrealizowania (przykładem mapa UMP_pcPL) ale wyłącznie na mapach amatorskich, bo ....... z wykorzystaniem MapCenter2. Trudno sobie bowiem wyobrazić że ktoś się odważy posłać GPMapę na MapCenter2. Prokurator zapewniony :mrgreen:

Tak na marginesie - tematyka robienia własnych mapek, to jeden z ciekawszych "dodatków" do Garmina. Osobiście co prawda preferuję robienie map turystycznych, ale gdybyś był zainteresowany tym tematem to polecam wizytę na mojej www - sekcja Porady, cykl artykułów pt: Jak zrobić własną mapę. Dodam też, że na garniak.pl - czyli na Forum użytkowników Garmina jest dział pod znamiennym tytułem: Tworzenie Map.

Jeżeli jednak nie masz zbyt dużo czasu, to może tam nie zaglądaj?
To wciąga gorzej niż narkotyk :wink:

pszemo

Wysłany: 2009-02-10, 19:54   

Szanowny Lechu ;)

Mam w swojego GPSa wgraną mapę, lecz na pewien czas potrzebuje umieścić tam inne mapy (pliki .img). Polecono mi używać sendmapa20, jednak podczas dogrania stara mapa ulega kasacji. Pytanie jak mogę zgrać mapę z GPSa na kompa???
ponadto tych plików .img jest 3. Czy wgrywając więc kolejne nie będe kasował poprzednich (przyznaje się, nie próbowałem jeszcze gdyż nie chce skasować base mapy)

Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu